Idén is lesz Fölszállott a páva, most folyik a jelentkezők visszahívása. Diószegi László történész-koreográfus zsűritag volt a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának vendége.

Diószegi László szerint nagy motiváló erő lehet a felnőtt fiatalok számára, hogy két év kihagyás után ismét ők kerülhetnek képernyőre, biztos benne, hogy sokan várták már ezt a pillanatot. Idén 16 és 35 év közöttiek jelentkezhetnek május 10-ig.

A zsűritag elmondta: aki színpadi tánccal vagy a népművészetnek olyan ágával foglalkozik, amelyet közönség előtt kell bemutatni, annak a televízió nyilvánossága egy óriási lehetőséget jelent. Míg színpadon fellépve 200-300 ember látja, a tévében félmillió – tette hozzá.

A történész-koreográfus arra is felhívta a figyelmet, hogy a válogatók egyfajta fesztiválokként is működnek, ráadásul ha esetleg valaki nem jut tovább, a közös munka élménye attól még marad.

Diószegi László azt is kiemelte, hogy örömmel veszi észre, hogy a népzene és a néptánc egyre inkább jelen van a fiatalok életében. Hozzátette: a nagy fordulópont a kétezres évek elejétől számítható, amikor hivatalosan is bekerültek az államilag finanszírozott művészeti oktatás keretei közé, ami azt jelenti, hogy több tízezer gyerek tanul néptáncot vagy valamilyen népi hangszert.

Mentorként tér vissza Kaszai Lili

Széles réteget mozgatott meg a Fölszállott a páva című népzenei és néptáncos tehetségkutató verseny – mondta el az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában Kaszai Lili, aki a műsor 2014-es szériájában Fundák Kristóffal karöltve nyerte meg a szóló és páros táncosok kategóriáját, idén pedig mentorként tér vissza a műsorba.

Kaszai Lili hozzátette, hogy a közös táncnak rendkívül erős a közösségmegtartó ereje. “Ez nem szakad félbe egy 18. születésnapnál, hanem amíg bírja az ember csontozata, addig jól érezheti magát ebben a műfajban” – jegyezte meg a táncos, aki párjával, Fundák Kristóffal együtt mentorként vesz részt az idei versenyben.