Első ízben tartott nyílt napot a NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézetének gyümölcs génbankja az érdi Elvira-majorban. A látogatók megtekinthették és kipróbálhatták, hogyan zajlik a beporzás, az ültetés, feltehették kérdéseiket, és meg is kóstolhatták az itt termesztett gyümölcsöket.

Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója tudósítónknak elmondta: céljuk a mezőgazdasági tevékenység népszerűsítése, illetve a génbanki munka bemutatása volt, hiszen ez a génbank – amelynek nemcsak Érden, hanem az ország más pontjain is vannak telepei – Közép-Európa egyik legnagyobb ilyen gyűjteménye, összesen 6600 változatot őriznek 66 hektárnyi területen. Ebből Érden 27 hektáron tizenegy gyümölcsfaj 1990 regisztrált tételét őrzik. Értékes tételeit képezik azok a régi fajták, amelyek csak egy-egy tájegységben voltak elterjedtek. 

Először fogadta a nagyközönséget az érdi génbank
A mesterséges beporzást is bemutatták a szakemberek

 

A főigazgató elmondta azt is: az itt, Érden nemesített meggyfajták mindenütt jelen vannak az országban és kiválóan teremnek. A nemesítési munka folytatódik, a választék pedig egyre bővül: nagyon fontos – emelte ki a főigazgató – hogy a megváltozott klímafeltételekhez alkalmazkodó újabb gyümölcsfajtákat nemesítsenek, amelyek ellenállnak az új betegségeknek, és a szélsőségesebb időjárási körülmények közt is megállják a helyüket. E feladatban ez a génbank jelentős szerepet tölt be Magyarországon.

Gyuricza Csaba elmondta azt is: a márciusi fagyok nem okoztak visszafordíthatatlan – az idei termésmennyiséget és a minőséget veszélyeztető – károkat az érdi meggy- és cseresznyefák esetében, és a sárga- és őszibarack is szépen fejlődik.