Hiánypótló kötetet jelentetett meg a Magyar Földrajzi Múzeum. Az érd-ófalui Szent Mihály-templom műemléki helyreállítása és Historia Domusa címet viselő könyv egyrészt az 1723-ban épült templom 2011-ben elkezdődött helyreállítási munkáiról szól, másrészt tartalmazza a templom háztörténetét is, amelynek különlegessége nemcsak az, hogy négy nyelven (latinul, magyarul, németül és horvátul) íródott, hanem az is, hogy hű képet rajzol az érdiek mindennapjairól 1822 és 1866 között – tudtuk meg  Lehoczki Zsuzsannától, a múzeum történészétől. A kötet szerkesztője a csütörtöki könyvbemutatón tudósítónknak elmondta azt is: a korábbi, illetve későbbi Historia Domusoknak nyoma veszett – Érdnek tehát ez a legkorábbi ilyen jellegű dokumentuma.

A teltházas könyvbemutatón megjelenteket Bács István alpolgármester köszöntötte, aki visszaidézte a templom helyreállításának - amit a városvezetés is támogatott - egy-két fontos pillanatát. Ezt követően Mózessy Gergely, a Székesfehérvári Püspöki és Székeskáptalani Levéltár igazgatója mutatta be a kiadványt a jelenlévőknek.

A kötetnek az is különlegessége, hogy a Magyar Földrajzi Múzeum gondozásában látott napvilágot. Kubassek János igazgató, akit arról kérdeztünk, miért tartották fontosnak, hogy ezt a helytörténeti munkát megjelentessék, hangsúlyozta: ezzel közügyet szolgálnak.

"Fontos kötelességünk, hogy azok az értékek, amelyek Érdhez kötnek minket, nyilvánosság elé jussanak. Ez a társadalmi felelősségvállalásunk is egyben" – jegyezte meg.

A - nem csupán érdiek - számára érdekes, olvasmányos kötet a Nemzeti Kulturális Alap, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, illetve Érd városa és több vállalkozás támogatásával jelent meg, és a múzeumban megvásárolható.