Az innovatív vermikomposztálási technológia fejlesztése kommunális szennyvíziszap újrahasznosítására című projekt a Norvég Finanszírozási Mechanizmus Zöld Ipari Innováció program keretében valósulhatott meg, közel 123 millió Ft (404.200 euró) támogatással. A projekt gazdája az Inno-Water Zrt. volt, további tagjai az Érd és Térsége Szennyvíz-elvezetési és Szennyvíztisztítási Önkormányzati Társulás, a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani és Agrokémiai Intézet, valamint a Norvég Bioökonómiai Kutatóintézet.

A projekt az Érden megépített vermikomposztáló telepen zajlott, tavaly júliustól mostanáig. Mint keddi konferencián Szabó Anita, az Inno-Water Kft. vezérigazgatója elmondta, sikerült olyan környezetbarát termesztőközeget kialakítani a szennyvíziszapból, amelyet a növénytermesztésnél lehet majd alkalmazni, és abban is megszülettek már az első lépések, hogy ezt a technológiát nagyüzemi szinten alkalmazzák. A szakmai vezető elmondta azt is, hogy a projekt folytatása érdekében tovább pályáznak, kutatási eredményeiket pedig publikálni fogják.

"Az Érden kidolgozott technológia során a szennyvíziszaphoz zöldhulladékot kevernek, az így kapott anyagot komposztálják, majd rostálás után kerül a gilisztaágyásokba" – tudtuk meg Kovács Péter Barna projektvezetőtől (Érd és térsége Szennyvízelvezetési- és Szennyvíztisztítási Önkormányzati Társulás). Egy tonna szennyvíziszapból és egy tonna zöldhulladékból körülbelül 1,2-1,3 tonna jó minőségű, tápanyagokban gazdag gilisztahumusz keletkezik.